Eesti ukrainlaste kaebus väärteomenetluse alustamata jätmise teatise peale

Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht

Jelena Mirošnitšenko

Kolde pst 65, 10321 TALLINN                                                                                         11.07.2016

Kaebus väärteomenetluse nr 2316,16,007017 alustamata jätmise teatise peale.

Soovime esitada kaebuse Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse teenistuse vanema Inna Tohter väärteomenetluse nr 2316,16,007017 alustamata jätmise teatise peale, kuna ei nõustu väärteomenetluse alustamata jätmisega.

Inna Tohter märgib väärteomenetluse alustamata jätmise teatises, et KarS § 151 kooseisule vastavast üleskutsest saab rääkida ainult juhul, kui see võiks leida ühiskonnas vastuvõttu.

Me ei nõustu Inna Tohtri selle väitega, kuna esialgses avalduses välja toodud kaks portaalis „Vecherka“ ilmunud artiklit leidsid ühiskonnas laialdast vastuvõttu, mis väljendus suures hulgas  kommentaarides (mis on välja toodud esialgses avalduses), mille autorid on avalikult kutsunud üles vihkamisele üldiselt ukrainlaste ja Ukraina vastu ning samuti konkreetselt nende inimeste — Eesti ukraina organisatsioonide juhtide ja riigi ukraina kogukonna aktivistide – vastu, kes kirjutasid alla eelnimetatud kiri „Apollo“ ja „Rahva Raamat“ juhtkonnale. Iga eelnimetatud kommentaar, mis sisaldab üleskutset ukrainlasi ja Ukrainat vihkama on omakorda leidnud ühiskonnas vastuvõttu, julgustades ja õhutades järgmisi kommentaatoreid kirjutama avalikult sarnaseid kommentaare. Praktiliselt iga Ukraina Eesti kogukonna aktivisti avalik sõnavõtt kutsub esile kommentaare ja sõnavõtte, mis sütitavad vihavaenu ukrainlaste ja Ukraina vastu. Hiljutine rünnak MTÜ Toeta Ukrainat asutaja vastu näitab, et sellised kommentaarid ja sõnavõtud võivad viia vägivallani, nii ukrainlaste, kui Ukraina toetajate vastu.

Samuti märgib Inna Tohter väärteomenetluse alustamata jätmise teatises, et üleskutse vastab KarS § 151 kooseisule ainult juhul, kui grupp, kellele üleskutse võiks mõjuda, on tõsiseltvõetav, nii oma arvukuselt, kui sisuliste tunnuste poolest.

Arvestades portaali, kus nimetatud artiklid ja kommentaarid ilmusid, kommentaatorite keelekasutust ning väga spetsiifilisi venekeelseid väljendeid on üheselt arusaadav, et üleskutse on suunatud avaldama mõju venelastele ja on suunatud Eesti ukrainlaste vastu, seega on selgelt eristatava n.ö „meie“ ja „teie“ pool.

Samuti märgib Inna Tohter väärteomenetluse alustamata jätmise teatises, et esitatud avalduses viidatud kommentaarides on kasutatud küll ebatsensuurseid väljendeid ja sõnafraase, kuid milles ei sisaldu avalikku üleskutset, vägivallale, vihkamisele või diskrimineerimisele.

Me ei nõustu selle väitega, kuna mitmes kommentaaris sisaldub otsene avalik üleskutse ukrainalasi diskrimineerima, vihkama ja nende suhtes vägivalda kasutama. Näiteks kolmes avaldusele lisatud kommentaaris kutsutakse üles ukrainlasi Eestis välja saatma, need on otsesed üleskutsed diskrimineerimisele. Samuti kutsutakse ühes kommentaaris üles ukrainlasi „käibelt kõrvaldama“ ning ühes kommentaaris kutsutakse üles ukrainlasi Eestist välja saatma „banderiasse“ (Ukrainasse), kus moskvameelsed separatistid „praevad nende tagumikke“, need on otsesed üleskutsed vägivalla kasutamisele.

Lähtudes eeltoodust me ei nõustu väärteomenetluse nr 2316,16,007017 alustamata jätmisega ja soovin väärteomenetluse jätkamist.

Lugupidamisega,

Vira Konõk, Eesti Ukrainlaste Kongressi esimees

Anatoli Ljutjuk, Ukraina Kultuurikeskuse juhataja

Oleg Samorodni, ajakirjanik, publitsist

Ruslan Trochynski, ansambli Svjata Vatra juhataja

Larissa Žitnik, Ukraina Kaasmaalaskonna Vodograi esinaine

Volodymyr Leibjuk, folklooransambli Žurba direktor

Evgen Tsybulenko, rahvusvahelise õiguse professor