Jüri Ratas ja PBK
Vikerraadio, „Stuudios on peaminister“, 19.12.2017.
- Kui Pervõi baltiiskii kanali juurde tagasi tulla, siis Tallinna linnapea Taavi Aas soovitas, et riik võiks Tallinna linnavalitsuse eeskujul samuti asuda tellima saateid PBK-st, et jõuda venekeelse auditooriumini. Kas võtate Aasa üleskutset kuulda või oponeerite temaga?
- Ma tulen selle Pervõi baltiiskii kanali juurde, selle küsimuse juurde, ma arvan, et see põhimõtte, et me suudame võimalikult palju viia seda infot, mis tuleb näitaks Riigikogust, mis tuleb valitsusest, mis tuleb oma valitsustest ja üldse, mis tuleb Eesti ühiskonnast sellisesse meediaruumi, kus tarbijad on mõlemad eestikeelsed ja venekeelsed. Ma ei näe valitsuse poolt täiesti mingit põhjust seda üleskutset üle võtta või et hakata midagi ostma, sest me näeme seda, et vabariigi valitsuse pressikonverentsidel igal neljapäeval on kõik meediad, kes on akrediteeritud, kõik meedia kanalis on esindatud, <….> samuti on seal PBK olnud minu teada juba viisteist aastat nii Rõivase, kui Ansipi ajal ning kajastavad seda, mis vabariigi valitsus on otsustanud. Eraldi siit saadet osta riigi tasandil, ma arvan, vist väga ei tasu <…>.
- Eerik-Niljes Kross viitas Postimehes Oleg Samorodni tehtud PBK uudiste saadete põhjaliku kontentanalüüsile, millest selgub, et PBK edastab uudiste saadetes järjekindlalt Kremli narratiivi põhipunkte, mille eesmärgiks on Venemaa informatsioonilise ja poliitilise mõju tugevdamine Balti riikides. Ja Samorodni järeldus kontentanalüüsist on et PBK uudised töötavad süsteemselt Keskerakonna kasuks ja kõigi teiste erakondade kahjuks. Keskerakonna kandidaatidele anti Riigikogu valimiste eel 77,4% kõikidest poliitilistest intervjuudest PBK-s. Ja ainuüksi Mihhail Kõlvart andis 2015 aasta jaanuaris ja veebruaris PBK-le 50 intervjuud ehk siis peaaegu iga päev ühe intervjuu. Ja 73% saate „Meie Tallinn“ sisust ja 92% saate „Tere hommikust, Tallinn“ saate sisust oli valimiste eelsel perioodil segu Keskerakonna poliitilisest propagandast ja Kremli jutupunktidest. Nii selgub Samorodni analüüsist. Need päris ehmatavad arvud. Kuidas te põhjendate Keskerakonna tipp poliitikute poolt maksumaksja raha eest ennast sellisel kombel PBK eetrisse ostmist?
- Ma ei ole seda analüüsi näinud ja ma ütlen veel kord, et näiteks mina osalen palju sagedamini Rahvusringhäälingus. <…> Tuleme selle PBK juurde, täiesti nad on väga aktiivsed valitsuse pressikonverentsidel. Ma ei ole kordagi sellistes küsimustes või nende ajakirjanike suhtumises Eesti vabariigi valitsuse pressikonverentsidel näinud Eesti suhtes halvustavat joont. <…> Nad on päris paljud saated teinud Eesti julgeolekust. Ma veel kord ütlen, minu meelest, on toodud seda teemat vähemalt nendes intervjuudes, mis mina olen PBK-s andnud on lähtunud sellest samast sõnumist, mis on mul au anda siin samas Vikkerraadios.
- Samorodni vaatas võib olla mingit teist kanalit?
- Tundub, et teil on siin parem ülevaade, ma ei ole PBK selline jälgija, nagu teie.
XIII Riigikogu stenogramm, VI istungjärk, 20. detsember 2017, Infotund
Esimees Eiki Nestor: Esimene küsija on Eerik-Niiles Kross, peaminister Jüri Ratasele küsimus. Palun, Eerik-Niiles Kross!
Eerik-Niiles Kross: <…> Ma tegelikult kavatsesin teilt küsida seisukohta analüüsi tulemuste suhtes, mis tõendavad, et TV-kanalis PBK avaliku raha eest tehtud saated edastavad sageli Kremli jutupunkte ja mitte neutraalset infot. Aga kuna te eile ütlesite Vikerraadios, et te ei ole tuttav selle analüüsiga, siis on mul see analüüs siin trükituna olemas. Ma pärast infotundi hea meelega kingin selle teile. Seetõttu küsimus esialgu on selline. Eesti julgepoliitika alused, teie valitsuse poolt heakskiidetuna, leiavad, et Eesti vastu toimub muuhulgas ka Vene telekanalite kaudu küllalt agressiivne infosõda. Kas te põhimõtteliselt üldse nõustute selle seisukohaga, et selline agressiivne informatsiooniline tegevus Eesti huvide vastu toimub muuhulgas ka läbi Vene telekanalite?
Peaminister Jüri Ratas: <…> Kas meil on ohtu infosõja osas, loomulikult on. See ei ole üldse mingisugune, selles mõttes teisiti võimalik üldse selle peale mõelda. Küsimus on selles, et kustkohast see oht tuleb, ühelt poolt, ja teiselt poolt, missuguste kanalite läbi. Ja teiselt poolt on küsimus selles, kui palju suudame meie siin Eesti riigis anda omalt poolt informatsiooni, mis toimub meie kaitsetegevuses, julgeolekutegevuses, mis toimub meie siseturvalisuses, sotsaalvaldkonnas, haridusvaldkonnas. Minu meelest siin me peame olema kõik, loomulikult nii Riigikogu kui valitsuse liikmed hästi aktiivsed, et vastavat infot jagada, vastavat infot jagada ajakirjandusele, kes seda meie käest küsib. Valitsusel on regulaarselt ju alati neljapäeviti kell 12 valitsuse pressikonverentsid, kus valitsus annab oma tegemistest, oma otsustest teada. Tuleb öelda, et valitsuse pressikonverentsidel on alati tublisti ajakirjandust erinevatest väljaannetest. Minu meelest on oluline ka see, et me jõuaksime mõlema keelekogukonnani Eestis ja kindlasti siin tuleb teha kõik selleks, et näiteks ETV+ läheks edasi, Raadio 4-s me näeksime rohkem kuulajaid. Nii see et töö on, ma arvan, pidev.
Esimees Eiki Nestor: Eerik-Niiles Kross, palun täpsustav küsimus!
Eerik-Niiles Kross: <…> Küsimus on selline. 9. mail 2017 te ütlesite täpselt niimoodi: «Viimasel ajal on vaenulik propaganda ja mõjutustegevus demokraatlike ühiskondade vastu muutunud järjest jõulisemaks ning sellest on näha märke mitmel pool maailmas. Seda kahjuks ka Eestis.» Nüüd, kui te olete selle analüüsiga tutvunud, siis kas on äkki võimalik pärast seda jõuda kokkuleppele, et ka PBK on probleem? Või välistate te selle juba ette?
Peaminister Jüri Ratas: <…> Nüüd ma saan, kuhu te suunate. Te räägite nüüd PBK kanalist ja sellest, kas PBK peaks kuidagi kajastama seda, mis Eestis toimub. Ma arvan küll, et peaks kajastama. PBK on olnud ju – valitsuse pressikonverentsidel ma olen nüüd viimastel päevadel püüdnud seda uurida – kusagil 2000. aastate alguses, 2002 juba vist on see käinud üsna usinasti. Ma tunnistan, et ta on olnud üks usinamaid käijaid ja üldse valitsuse tegevuse kajastajaid. Küsimus on minu meelest selles, et me ei peaks siin kedagi maha tõmbama või mitte maha tõmbama. Küsimus on ka selles, loomulikult, mis on mul südamel – nagu ma teie esimesele küsimusele vastates ütlesin, – et kuidas me suudame näiteks ETV+ vaatajaskonda tõsta. Sest ma ei tea, kuidas teie, aga mina küll selle 0,6%-lise reitinguga, mis neil hetkel on, ei rahulduks. Ma arvan, et see, et ETV+ kanalil on tulevikus rohkem vaatajaid, on oluline, aga oluline on ka see, et me jõuaksime võimalikult paljude inimesteni, kes Eestis elavad, oma infoedastuse osas. Ma tean seda PBK puhul, et kui nad küsivad intervjuud, loomulikult ma annan intervjuu. Ja seda on minu meelest andnud kõik Eesti poliitikud ja ma arvan, et see on õige. Teiselt poolt ma tean seda, et on olemas Eesti teisi ametkondasid, näiteks Päästeamet, kes on näinud seda võimalust, et jõuda ka nende elanikeni, kes Eestis vene keelt räägivad, ja teha seal teatud infoteavitust. Ma arvan, et ka see on õige.
Esimees Eiki Nestor: Taavi Rõivas, palun!
Taavi Rõivas: <…> Eks pressikonverentsil käimine ja riigi ametlike sõnumite edastavaks propagandakanaliks või teavituskanaliks olek on ikkagi väga erinevad asjad. Ka mina kuulasin eilset peaministri tundi Vikerraadios, kus ajakirjanikud võimaldasid teil vastata hoopis muude teemade kohta, mitte selle teema n-ö üdimesse. Ehk ma loodan, et te olete siin, avalikkuse ees, parlamendi ees võimalikult konkreetne ja ütlete, kas te olete üldse teadlik sellest, et PBK on teatud mõttes vaenulik propagandakanal. Kas te olete sellest teadlik? Kui te olete teadlik, siis kas te kiidate heaks seda, et Eesti riigi ametlik teavitus toimub Eesti jaoks vaenulikus propagandakanalis?
Peaminister Jüri Ratas: <…> Ma ei ole väga suur PBK vaataja, punkt üks. Punkt kaks, see kogemus, mis on minul olnud neile intervjuusid andes, ma ei ole kohanud mitte kordagi intervjueeritava poolt kuidagi vaenulikkust Eesti riigi suhtes, kuidagi naeruvääristamist Eesti riigi osas. Neis intervjuudes, mis minuga on tehtud, ma tõesti ei ole seda kohanud. Näiteks just tulen praegu eesistumise lõpubriifingult ajakirjanikele. Seal on ka PBK kohal. Mis me nüüd siis teeme? Paneme uksed kinni ja ütleme, et ei tule? Teades, et 0,6%, mida vaatab Eestis venekeelne elanikkond, saab ainult seda teada ja, ütleme, 5,5%, mis on PBK reiting, ei saa teada. Nii et minu meelest selline info tasakaalustatud edastus on tähtis, on oluline. Aga, nagu ma ütlen, üldiselt selle programmi ja telekanali kohta ma ei oska hinnangut anda, sest ma ei ole selle vaataja.