Jüri Ratas ja PBK. 2 osa.
Riigikogu stenogrammist, 10. jaanuar 2018, Infotund
Hanno Pevkur: <…> Hea peaminister! Vene Föderatsiooni mõjutustegevusest on väga palju viimasel ajal räägitud. Ja ka eilses Päevalehes ütles muu hulgas teie endine erakonnakaaslane, aga jätkuvalt Keskerakonna juhatuse ja Riigikogu fraktsiooni liige Olga Ivanova, et PBK ja Stolitsa on vahendid, millega võideti viimased valimised. Endine Komsomolskaja Pravda töötaja Oleg Samorodni kirjeldab oma raamatus «Kahepalgeline Impressum. Väikese infosõja anatoomia» meediaklubi Impressumi, venekeelse telekanali PBK ja ajalehe Komsomolskaja Pravda toimimist Kremli propaganda tööriistadena, kirjutades muu hulgas, et Venemaa massiteabe vahetalitajad püüavad innukalt oma teabesõtta värvata palgasõdureid Eesti vene ajakirjanike seast. Oleks väär väita, et toimekal värbamistööl ei ole tulemusi, kirjutab Samorodni. Sellest tulenevalt on mul tegelikult hästi lihtne küsimus. Kas ka teie hinnangul on PBK Kremli propaganda tööriist ja sellega seoses ka julgeolekuoht Eesti riigile?
Peaminister Jüri Ratas: <…> Loomulikult, ma toetan väga seda, et me jõuaksime võimalikult paljude Eesti elanikele, hoolimata sellest, mis on nende kodune keel, läbi meediaruumi, mis näiteks on Eesti Televisioon +, mis on Raadio 4 jne. Sinna panustamine, nende ülesehitamine ja arendamine on igal juhul õige ja vajalik. <…> Ma võtsin välja viimase Kaitseministeeriumi poolt tehtud uuringu. Ja meie pingutused, ma ütleksin, sellise ühise inforuumi loomisel minu meelest on kandnud vilja, sest näiteks hiljutine Kaitseministeeriumi poolt tellitud avaliku arvamuse ja riigikaitse alane uuring näitab, et Reformierakonna valitsemise ajal tekkinud suur lõhe valitses eestlaste ja muust rahvusest Eesti elanike usalduses Eesti võimuorganite suhtes ja see lõhe hakkab tasapisi kaduma. Võib täna öelda julgelt, et tänaseks ei erine näiteks eestlaste ja muust rahvusest Eesti elanike usaldus päästeteenistuse ja politsei vastu üle 10%. Ma arvan, et viia Eestis elavate inimesteni infot algallikatest võimalikult konkreetselt, selgelt, on ääretult oluline ja vajalik.
Urmas Kruuse: <…> Auväärt peaminister! Lugedes teie strateegilisi uudiseid, siis jääb vägisi mulje, et te üritate igal rindel, kaasa arvatud PBK-s saavutada seda, mida üks Eesti riigi juht ei tohiks saavutada. Aga kui ma lugesin täna uudist, et Lasnamäe linnaosa valitsuse vanem ütleb, et peaks looma riigiajalehe, ja see ühtib samal ajal uudisega, et riik kavatseb laiendada strateegilist kommunikatsiooni, siis ma küsiks päris tõsiselt: kas me riigi strateegilises kommunikatsioonis hakkame tegelema Keskerakonna propagandaga või hakkame tegelema sellega, et vähendada erinevaid mõjutuskanaleid, mis meie suunas ja meie vastu on suunatud?
Peaminister Jüri Ratas: <…> Riigiajalehte ei looda. <…> Te tulete sellega ründama tänast valitsust, teades väga hästi seda, et sellest strateegilise kommunikatsiooni vajadusest riigis rasketel hetketel, strateegilise kommunikatsiooni vajadusest ka meie partneritele Euroopa Liidus ja NATO-s, strateegilise kommunikatsiooni vajadusest Eestist väljaspool, aga ka sissepool on räägitud aastaid. <…> See ei ole Jüri Ratase mõte või kellegi persooni mõte, see on olnud riigi reaalne vajadus, lähtudes eeskätt meie julgeolekuaspektist ja julgeolekupoliitika aspektist. Ma ei tea, kui on arvamus, et nüüd luuakse Riigikantseleisse strateegiline kommunikatsioon ja hakata välja andma ajalehte, raadiot ja televisiooni ja seal esineb ainult Jüri Ratas, siis see ei ole nii. Neid asju ei hakata välja andma. <…> Seda tugevust, seda professionaalsust, seda jõudlust on igal juhul vaja tõsta. Ja see on olnud pigem Eesti riigis spetsialistide, julgeolekuvaldkonna asjatundjate üks ettepanek, soov, et liikuda edasi strateegilise kommunikatsiooniga. <…>
Hanno Pevkur: Kas küsimusele on võimalik vastata ka «jah» ja «ei». Kindlasti selleks, et olla detailides ja tsitaatides täpne, on ka igati korrektne neid maha lugeda. Ja ma sellega heameelega ka jätkan, sellepärast ma viitan Raul Rebase artiklile, kus ta kirjutab Ukraina kriisikommunikatsiooni keskuse teadlaste uuringust Venemaa tähtsamate telekanalite PBK, RTR ja NTV uudiste analüüsist. See uuring annab Rebase sõnul kindlad ja tugevad argumendid, et lõpetada kaua vindunud rumalus, et Tallinna linn ostab eetriaegu PBK-lt. Rebase sõnul on see nii poliitiline, eetiline, majanduslik kui ka kommunikatsiooniteoreetiline absurd. Sellest hullem on ainult fakt, kui see paljudele enam absurdsena ei tundu. Ja seda võiks veel edasi lugeda, aga … Kas te saaksite tõesti konkreetselt vastata, kas teie peaministrina, kes te ühelt poolt vastutate Eesti julgeoleku eest, teisalt juhite Keskerakonna Tallinna nõukogu ehk vastutate otseselt ka Keskerakonna Tallinna otsuste eest, teete ettepaneku Tallinna linnapeale lõpetada PBK-st saadete tellimine maksumaksja raha eest?
Peaminister Jüri Ratas: <…> Ma arvan, et näiteks 2015. aastal, kui Päästeamet viis läbi veeohutuskampaania PBK-s, oli see õige otsus, et informeerida Eestis elavaid inimesi. Ma arvan näiteks, et kui 2016. aastal samuti Päästeamet viis läbi infokampaania, inforeklaamid, oli see ka õige. Samuti on seda teinud teised Eesti ametiasutused. <…> Ma arvan, et need 1,3 miljonit elanikku, kes siin elavad, peavad saama teada ka nendest asjadest, mida teeb Päästeamet, mida teeb Politsei- ja Piirivalveamet, mida teeb Tarbijakaitseamet teavituskampaaniate raames. Ja seda on kasutatud. <…>